چه کسی ایده ساخت موتورهای دیزلی را ارائه کرد؟

idieser001p1

رودولف دیزل سال 1858 در پاریس به دنیا آمد. پدر و مادرش از مهاجران به اروپا بودند. رودولف دیزل در دانشگاه پلی تکنیک مونیخ تحصیل کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی، او به عنوان تعمیرکار موتور یخچال شروع به کار کرد. اما او عشق واقعی در طراحی موتورهای احتراق داخلی را در دل داشت. رودولف دیزل طرح‌های بسیاری در موتورهای حرارتی داشت که ازجمله می‌توان به یک موتور هوا با انرژی خورشیدی اشاره نمود. در سال 1893، او در مقاله‌ای به توصیف یک موتور با احتراق داخلی پرداخت .

در سال 1894، او اختراع جدید خود را، موتور دیزلی نام‌گذاری نمود. رودولف دیزل بر اثر انفجار موتور دیزلی خود کشته شد. بااین‌حال، موتور دیزل ثابت کرد که  می‌توان سوخت را بدون نیاز به یک جرقه مشتعل نمود. اولین موتور دیزلی موفق در سال 1897 عمل کرد. موتورهای دیزلی مدرن،  نسخه بهبود یافته‌ی مفهوم اصلی رودولف دیزل است. آن‌ها اغلب در زیردریایی‌ها، کشتی‌ها، لوکوموتیو، و کامیون‌های بزرگ و مولدهای برق ( دیزل ژنراتور ) استفاده می‌شوند.

ایده ساخت ژنراتور چگونه به وجود آمد؟

در  سال 1820 میلادی هانس اورستد کشف کرد، چنانچه جریان برق از یک هادی عبور کند، تولید میدان  مغناطیسی می‌نماید. فاراده از این حقیقت آگاه شد که معکوس آن هم صحیح است، یعنی عبور یک هادی از میدان مغناطیسی می‌تواند برق تولید کند. او به تجارب خود ادامه داد و روند القاء الکتریسیته را کشف و قوانین القاء الکترومگنتیک را به‌صورت فرمول درآورد.

ژن ست (Gen Set) یا مولد برق چیست؟

موتور برق از دو قسمت موتوردرون سوزاحتراقی و ژنراتور ساخته‌شده است. ژنراتور دستگاهي است، كه نيروي دوراني جنبشي حاصل از يك منبع توليد نيرو( diesel motor) را به نيروي الكتريسيته (برق) تبديل مي كند. ژنراتورها را در دورهاي نامي مختلفي و همچنين فركانسهاي خروجي مختلفي (50HZ-60HZ-400HZ) مي سازند. بسته به نوع سوخت موتور احتراقی، از واژه‌های ژنراتور بنزینی، دیزل ژنراتور (disel gen set)، گاز ژنراتور (gas gen set) و ژنراتور ترکیبی  (dual gen set) استفاده می‌شود. استفاده از سوخت ارزان‌تر، کارایی بالاتر و چندین پارامتر دیگر توجه صنایع را به دیزل ژنراتور ها و اخیراً به ژنراتورهای ترکیبی بیش از سایر موارد کرده است.

کاربرد دیزل ژنراتور:

در نظر عموم کاربرد دیزل ژنراتور ها مواقعی است که برق شبکه سراسری قطع می‌شود و از برق تولیدی آن به عنوان برق اضطراری استفاده می‌کنند. درحالی‌که این یکی از ساده‌ترین  کاربردهای دیزل ژنراتور هاست. دیزل ژنراتورها در صنایع مختلف ازجمله ساختمان‌سازی، پل‌سازی، کشتی‌سازی، زیردریایی‌ها و بسیار دیگر از صنایع کوچک و بزرگ به‌صورت دائم کار و پیوسته استفاده می‌شوند. از صنايع و كارخانجات نفت گاز و پتروشيمي تا سكو هاي حفاري واستخراج نفت تا صنايع فرآوري اورانيوم، نيروگاه هاي هسته اي وسيكل تركيبي و گازي، كارخانه هاي ماسه شویي، ديتا سنترهاي مخابراتي راديوي، دكل هاي فرستنده اطلاعات موبايل وتلفن و مخابرات، رستورانها، آشپزخانه ها، مغازه ها و فروشگا هها و بانكها، كارخانجات صنعتي وتوليدي، چاههاي كشاورزي و زمين هاي كشاورزي همه و همه به برق نیازمندند و ديزل ژنراتور به عنوان تامين كننده برق در تمامی موارد فوق کاربرد دارد.

انواع دیزل ژنراتور:

دسته‌بندی دیزل ژنراتور ها معمولاً براساس شرکت سازنده موتور و ژنراتور، نوع مصرف سوخت، ولتاژ خروجی یا توان تولیدی صورت می‌گیرد. ديزل ژنراتور هاي كوچك (موتور برق) كه غا لبا در ابعادكوچك و حداكثر تا توانهاي كمتر از100 كاوا ساخته و دسته بندي مي شوندتوان ظاهري (Standby) درمهندسي برق با (KVA)  کیلوولت آمپر بيان مي شود.

ویژگی های فني ژنراتور(generator)

ژنراتور را با مشخصات فني عمومي زیر ارایه مي كنند:

 1. توان خروجي (KVA)

 2. ولتاژ خروجي (V)

 3. فركانس خروجي (HZ)

 4. دور نامي (RPM)

 5. كلاس عايقي

  در يك دسته بندي كلي ميتوان آنها را از نظر فركانس خروجي پر كاربرد تر ؛ به 3 دسته تقسيم بندي كرد:

ابعاد و توان دیزل ژنراتور:

دیزل ژنراتور ها ابعاد مختلفی دارند که با توجه به توان ظاهری آن‌ها مشخص می‌شود. در مهندسی برق توان، با ولت بیان می‌شود. دیزل ژنراتور ها با توان کم که حدوداً برق 200 ولت را تولید می‌کنند در مصارف اضطراری مصرف می‌شوند.

دیزل ژنراتور ها با توان  ۱ تا ۲۰ کیلوولت آمپر (KVA) برای منازل، فروشگاه‌ها و ادارات کوچک  و دیزل ژنراتور های با توان 20 تا 2000  کیلوولت آمپر قابل استفاده برای مجتمع‌های اداری بزرگ و کارخانه‌ها تولید برق هستند. ژنراتورها در توان‌های مختلف را می‌توان درون یک اتاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. این اتاقک که نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور می‌باشد را در اصطلاح کانوپی گویند. ژنراتورهای ۵ مگاوات برای ایستگاه‌های کوچک تولید برق استفاده می‌شوند و برای این منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتورها در سایزهای بزرگتر به‌صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آن‌ها اضافه می‌شود.

كوپله ديزل ژنراتور(Power Generation Couplings)

اتصال موتور ديزل به ژنراتور یا آلترناتور و نصب بر روي يك شاسي (Structure) فولادي و تجهيز آن به تابلوهاي كنترل (Box Control) را كوپله كردن (Cupling) مي نامند.

شركتهای پكيجر(Packager)

در دنیا شركتهاي فراواني وجود دارند، كه در صنعت كوپله ديزل ژنراتور فعاليت دارند. هر شركتي با توجه به بازارهدف خود نسبت به انتخاب برندهاي موتور سازي مطرح دنيا و برندهاي ژنراتورساز اقدام و پس از كوپله ديزل و ژنراتور با نام تجاري خود به بازار عرضه مي نمايند و در اصطلاح به اين شركتهای پكيجر(Packager) مي گويند. پكيجرها با توجه به نياز بازار، ديزل ژنراتور خود را در قالب ها و توانهاي متفاوتي توليد مي كنند و تحت نام تجاري خود به بازار عرضه مي كنند. از پكيجرهاي مطرح ديزل ژنراتور(Diesel generator) در دنيا مي توان به برندهاي اف.جي F.G WILSON و كامينز پاور انگلستان CUMMINS POWER اشاره كرد.

ویژگی‌های کلی دیزل ژنراتورهای شرکت پارنا صنعت آسیا:

 • طراحی مناسب برای نصب آسان
 • هزینه کم و باصرفه بودن
 • مقاومت و پایداری زیاد و عمر طولانی دستگاه
 • کم صدا بودن دستگاه
 • مصرف پایین و بهینه سوخت
 • نگهداری آسان
 • گازهای خروجی کمتر و کنترل‌شده
 • موتور دیزل چهار یا شش سیلندر خطی
 • سیستم رادیاتور و اینترکولر با فن
 • سیستم تزریق سوخت direct
 • سیستم خنک‌کننده با روغن
 • سیستم توربو شارژ
 • سیستم کنترل فشار، دما و سطح روغن