ژنراتور و نگهداری آن

ژنراتور یک وسیله ای مفید است که برای بسیاری از اهداف مورد استفاده قرار می گیرد. این اهداف شامل، تامین برق اضطراری برای خانه، تنظیم کردن تجهیزات پشتیبانی زندگی، تامین برق برای مناطق دور افتاده و حتی استفاده از آن می تواند هزینه های برق را کاهش دهد.

ژنراتور نیاز دارد که به صورت مرتب تعمیر و نگهداری شود. با این حال باید اطمینان حاصل شود که زمانی که از آن استفاده می کنید به خوبی عمل می کند.

منظور از ژنراتور هر نوعی می تواند باشد; دیزل ژنراتور ،گاز ژنراتور ،دیزل ژنراتور کامینز ،دیزل ژنراتور پرکینز ،دیزل ژنراتور ولوو و….

این ها تنها تعدادی کمی از انواع ژنراتور ها هستند .در ادامه موارد بیشتری ارائه میشود .

روش اول:

1-تعمیر و یا سرویس ژنراتور دوبار در سال باید انجام شود. حتی اگر از ژنراتور استفاده ای نمی کنید، نیاز به سرویس دارد. تاریخ سرویس را برای شرایط آب و هوایی دوره ی گرما و سرما ، وزیدن باد و طوفان و غیره انتخاب کنید.

به طور کلی ه مشتریان بگویید ژنراتور خود را در بهار و پاییز در یک برنامه منظم (RAE Klepadlo) سرویس کنند.

اگر شما به موقع ژنراتور را سرویس نکنید، احتمال این وجود دارد که  ژنراتور شما کار نکند هنگامی که بخواهید از آن استفاده کنید.

با توجه به جایی که باید سرویس کنید به طور متوسط حدود یک ساعت طول می کشد تا کامل شود.

2-یک کتاب ثبت تعمیرات ژنراتور را درست کنید و زمان هر گونه سرویس کردن را ثبت و نگهداری کنید.

روش دوم:

شروع به چک کردن کلی وضعیت ژنراتور کنید.

-عناصری که خورده شدن ، سیم هایی که شل شدن، دکمه ای که گیر کرده باشد و غیره را چک کنید.

-سیم کشی های فرسوده را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که اطراف ژنراتور تمیز باشد.

-هرگونه شل شدن، گیر کردن  و آشفتگی را رفع کنید.

-اگر توانایی انجام آن را ندارید می توانید از یک مشاور استفاده کنید.

-آب مقطر داخل باتری را بررسی کنید و  درصورت نیازآن را بالا ببرید.

-همچنین ولتاژ باتری را بررسی کنید. به طور کلی بهتر است باتری خود را هر 2-3 سال عوض کنید.

-روغن های روان کننده و فیلترها را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده تغییر دهید.

این کارنیازی نیست که  هر 6ماه یکبارانجام شود، بهر است این کار سالانه یا زمانی که ژنراتور راه اندازی می شود، انجام شود.

-تغییرات سالانه را در کتاب رکورد ثبت کنید به طوری که هر بار از آن استفاده می کنید ،به شما یادآوری شود.

-اطمینان حاصل کنید که سطح روغن کافی باشد و در صورت نیازآن را بالا ببرید. زمانی که هوا سرد می شود ماشین آلات باید روغن خود هر  30-40 ساعت یکباراز زمان اجرا عوض کنند.

-در سیستم گردش هوای سرد ماشین آلات باید روغن هر 100 ساعت از زمان اجرای خود، جایگزین شود و مطمئن شوید که از روغن مصنوعی استفاده شودد.

-شمع ها را تمیز کنید. بهتر است که شمع ماشین را سالانه عوض کرد.

-پیچ و مهره ها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که پیچ و مهره در ژنراتور تمایل استفاده درست و معقولی را داشته باشند و شل نشوند. اگر فرسوده و یا ترک خورده باشد ، جایگزین کنید.

-سوخت را بررسی کنید. بنزین بعد از یک سال در ماشین ته نشین می شود س باید چند گزینه را رعایت کرد:

  • ریختن سوخت و جایگزین کردن آن
  • حفظ و نگهداری منظم سوخت مورد استفاده در مصارف عمومی در ظرف های بسته بندی تا زمانی که برای استفاده کردن لازم باشد.
  • تثبیت کننده سوخت موجود در ایستگاه های گاز و یا فروشگاه های سخت افزاری را اضافه ی سوخت کنید و دستورالعمل های را برای استفاده از آنها دنبال کنید.
  • اگر شما از یک ژنراتور به عنوان یک راه حل اصلی برا آماده به کار شدن می دانید، شما واقعا باید از یک گاز طبیعی یا پروپان مایع ژنراتور استفاده کنید.

-بررسی کنید که موارد زیر به درستی هر سال و یا به شکل دوساله بسته به الگوهای استفاده طبق اصول معینی انجام گیرد.بهتر است که یک تکنسین ژنراتور موارد زیر را چک و تایید کند :

  • پمپ سوخت
  • موتور شارژ کننده توربین
  • انژکتور
  • تنظیم کننده ولتاژ خودکار

-ژنراتور به طور منظم باید کار کند. اگر شما از ژنراتور استفاده نمی کنید، هر سه ماه یک بار باید آن را روشن کنید که مطمعن شوید درست کار می کند. حداقل اینکه هر شش ماهی دوبار آن را چک و سرویس کنید. چک کردن اول به خاطر سالم بودن آن است  چک کردن دوم به خاطر اینکه این روند را درست طی می کند.

روش سوم:

1.همیشه ژنراتور را پس از استفاده از آن تمیز کنید.  تمیز کردن برای  از بین بردن چربی، گل و لای، مواد آلی، سوخت و غیره می باشداز یک پارچه تمیز برای پاک کردن آن استفاده کنید . همچنین یک compressed air blower می تواند کمک کند که هوای داخل آن تهویه شود.

2.اگر هر گونه نشانه ای از خوردگی دیدید، با یک محصول بازدارنده آن را تعمیر کنید. ژنراتور نباید در رطوبت و یا آب قرار بگیرد.  آن را در یک فضای خشک قرار دهید و آن را در برابر گرد و غبار، گل و لای، دوده، و غیره محفوظ نگه دارید.